Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
A miniszterelnök szerint hiába ellenzi Brüsszel lépéseit több tagállam, az Európai Unió hajthatatlan.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Orbán Viktor az interjú elején kijelentette, hogy a többnapos, Geszten megtartott kormányülésen az arányok beállítása volt a legfontosabb. Szavai szerint jelenleg nagy a csábítás, hogy a nemzetközi ügyekkel foglalkozzon Magyarország háborúk miatt, azonban mint mondta, magunkkal kell törődni, nem szabad elcsábulni.
A gazdasággal kell törődnünk”
– jegyezte meg Orbán Viktor, aki szerint a kormány a gazdasági intézkedésekre és a munkahelyekre és fizetésekre fog fókuszálni.
A miniszterelnök kiemelte, az Európai Unió egy olyan döntést hozott, amivel a versenyképességét megpecsételni látszik. A védővámok ügyében a kormányfő úgy szólt: „Ez egy gazdasági hidegháború”. Mint ismert, Brüsszel ma dönt arról, hogy kivessenek-e büntetővámot a kínaiakra, mint mondta, ezt a kormány ellenzi és a többség egyetért ezzel.
Mi gazdasági semlegességet szeretnénk elérni. Ennek megalapozása zajlik a tervek szintjén”
– mondta a kormányfő, aki szerint a magyar gazdaság arra épül, hogy sokkal több terméket állít elő, mint amennyire szükség van.
A miniszterelnök kiemelte, a jövő évi GDP-növekedést 3-6 százalék közé várják, ám még ennél magasabbat is el tud képzelni. Úgy fogalmazott, hogy idén a turizmus rekordévet zárt, jó éve volt az élelmiszeriparnak, de a járműipar köhög.
Mint fogalmazott, a legfontosabb, hogy az embereknek van-e munkája és míg 2010-ben 12 százalékos a munkanélküliség, most 60-70 ezer üres álláshely van és mindenkinek természetes, hogy van munkahely és mindenkinek van munkája.
A fizetésekkel kapcsolatban kiemelte, hogy jelenleg az infláció volt a legfőbb probléma, azonban mostanra megállt az árak gyors növekedése.
A gazdaság normális működése szempontjából a legfontosabb, hogy a munkaadók emeljék a béreket a magasabb árak miatt”
– szögezte le.
A kormány célja, hogy elérjük az ezer eurós minimálbért, a mostani 600 ezer forintos átlagbért pedig egymillió forintra kell felvinni, a miniszterelnök szerint ez két-három éven belül lesz lehetséges. Orbán Viktor úgy szólt, hogy az állami szektor több területén is jelentős lemaradás van a bérekben, a gazdasági növekedés esetén a teljes szektorban megemelik a béreket.
Nem engedünk a családtámogatási rendszerből”
– mondta a kormányfő, aki szerint el kell jutni oda, hogy a gyermekes családok ne járjanak rosszabbul, mint a gyermek nélküliek.
A bevándorlással kapcsolatos kérdésre Orbán Viktor elmondta, ha tovább sanyargat minket az Európai Unió, akkor „oda fogjuk szállítani Brüsszel főterére a migránsokat”. A miniszterelnök kiemelte:„nem tud meghalni az EU a rossz gazdaságpolitika miatt, mert a migráció miatt előbb fog szétesni az unió”.
Nem fogják tűrni az emberek, hogy idegenek telepítsenek a kontinensre. Ennek jele, hogy Ausztriában nyert a Szabadságpárt”
– fogalmazott Orbán Viktor.
A biztonságpolitikai helyzettel kapcsolatban a kormányfő úgy szólt, amennyiben a Közel-Keleten háború van, annak azonnal megisszuk a levét, ahogy Irán lőni kezdte Izraelt, majd már Libanonban is folynak a harcok, a forint gyengülésnek indult. A háborúval kapcsolatban még kifejtette, hazánkban nagy számban élnek zsidó származásúak, ez egy személyes ügy részükre. A miniszterelnök úgy látja, az orosz-ukrán háborúban nincs esély a békére a két fél álláspontja miatt, egy ilyen helyzetben a nemzetközi élet szereplői terelhetik a béke irányába a feleket.
Ennek az eredménye, hogy a kínaiak és a brazilok vezetésével megalakult a béke barátai csoport”
– jelentette be Orbán Viktor, aki szerint építik a nagy, nemzetközi csoportot, amely egy kedvező amerikai választási eredmény esetén a béke irányába terelheti a dolgokat.